Arama

Sevgi ve İnsan

Sadi Şirazi ne güzel demiş; sevgin yoksa dost arama”, diye.


İnsan sevgisiz yaşayamaz. Sevgiyi yüreğinde taşımak zorundadır. Sevgi ile güzelleşir büyür, coşar olgunlaşır. Hayat sevgi, nefes alış sevgi, bakış sevgi, tüm yaşam sevgiyle oluştuğundan insan sevgisiz olamaz, sevgisiz yaşayamaz.
İnsanı insan yapan, büyüten, güzelleştiren, mutlu, onurlu, erdemli kılan sevgidir. İnsan sevmeden yaşayabilir mi? Doğayı, toprağı, suyu havayı, en önemlisi de insanı sevmeden nasıl yaşar ki kişi?

Sevgi insanla var oldu ve kökeni insan kadar eskidir. İnsanoğlunun sahip olduğu sevgi duygusu bütün zenginliklerin üstündedir. Sevginin olmadığı yerde iyi ve güzel olan hiç bir şey yaşayamaz İnsanoğlunun sahip olduğu sevgi duygusu bütün güzelliklerin üstündedir. Sevginin olmadığı yerde iyi ve güzel olan hiç bir şey var olamaz ve yaşayamaz. İnsanoğlunun sahip olduğu sevgi duygusu bütün zenginliklerin üstündedir. Sevginin olmadığı yerde iyi ve güzel olan hiç bir şey yaşayamaz


İnsanın sevebilmesi için önce kendini tanıyıp bilmesi ve kendini sevmesi , ömür boyu sürecek bir SEVGİ’nın başlangıcı olacakdır.

İnsan gerçek sevgiyi tadıp kendini sevgiye adayıp ve gerçek kendini tanıdığı zaman hayatıda değişecektir. Sevgiyle kurulan hayat sevgiyle devam eder. İnsan severse güzel düşünür güzel bakar ,güzel görür ve hayatıda güzelliklerle devam eder. Sevgiyle bakıp sevgiyle düşünemedikmi yapacagımız işlerde hata yapmaktan korkarız. Oysaki hata olan yerde ilerleme vardır. Önemli olan ise aynı hatayı iki kere yapmamaktır. Eger bir işte hata yoksa hiç bişe yapılmıyor demekdir. Hatalarımıza bakıp ders çıkarmalıyız. Eğer kendimizi iyi tanır kendimiz olursak hatalarımızla yüzleşirsek aynı hatayı tekrar yapmayız.


Öyleyse yapmamız gereken şey; sevgiyyi ve sevmeyi bilmek kendimizi çok iyi tanımak başkası olmamak. Başkası olursak onu ve onun hayatını yaşarız. Ben olup kendi hayatımızı yaşamalıyız. Sevgiyi bilip kendimizi kabullendikten sonra, hedeflerimizi belirlemeliyiz. Bunları belirlerkende bu hedef büyüktur imkansizdir gibi düşünceleri asla aklımıza getirmemeliyiz. Daima hedefimizde ve işteğimizde kararlı ve ısrarlı olmalıyız. Güzel düşünüp güzel enerjiler yaymalıyız. İnsan en büyük verici ve en büyük alıcıdır. Nasıl enerji yayarsak onlar katlanarak bize geri dönerler. Üzüntülü bir surattan ve hüzünle düşünen kişiden ancak üzüntülü bir ınsan olur.

Hastalıkları iyileştiren en iyi doktor, neşeli düşüncelerdir. Sıkıntı ve üzüntüyü hiçbir şey iyi niyet kadar kolay kovamaz. Her gün hastalıklı beklentiler, kin, haset ve şüphe içinde yaşamak insanın kendisini kendi elleriyle hastalığa ve mutsuzluğa itmesi demektir.

Eğer güçlü bir beden, aydınlık-mutlu bir yüz ve hayat istiyorsak, o zaman keyifli, iyi niyetli, güzel düşünceleri zihnimize doldurmaya özen göstermeliyiz. O zaman her şey çok daha güzel olacaktır.

Her zaman iyi düşünüp, her şeyden memnun olursak, her şeyde iyi yön görebililip, bencillikten uzak güzel düşüncelerin hayatımıza güzel yön verdiğine inanandığımızda ve herkesin huzurlu olmasına çalıştığımızda, kendimiz de sonsuz bir huzur hissedeceğiz ve yaşamımıza renk katmış olacağız.

Birçok hastalığın nedeni endişe, öfke, kötü düşünce ve kindir. Acı dolu bir yüz kaderin değil, acı dolu düşüncelerin sonucudur. Eğer kendimizi yenilemek istiyorsak, zihnimizi güzelleştirmeliyiz. Kötülük, fesatlık, hasetlik ve ümitsizliğe ilişkin düşüncelere asla yer vermemeliyiz. Bimeliyiz ki bunlar bedenimizin ve ruhumuzun sağlığını bozar ve yaralar. Tamir edilmesi güç sonuçlar oluşturur.

Ne demiş THOMAS WİLSON; Düşüncelerine hâkim olamayanlar kısa zaman sonra davranışlarına da hâkim olamazlar.

Her şey bizimle başlar. Atacağımız ilk adıma ve düşüncelerimize önem vermeliyiz. Şu an itibari ile geçmişi sıfırlayıp geleceğe çok güzel düşüncelerle bakabiliriz. Hayata ve çevremize gülebiliriz. Herkesi sevmeyi, her şeye sevgiyle bakmayı deneyebiliriz. Düşüncelerimiz doğaya titreşim dalgaları yaydığına göre, güzel dalgalar yaymalıyız ki katlanarak onlar bize geri dönsün.

Ne düşünüyorsak biz oyuz. O zaman ne düşündüğümüze önem vermeliyiz. Her şeye güzel bakıp güzel görmeliyiz. Olumsuzluklara da güzel tarafından bakmalıyız.
Benim hayatım ülkemden ve ailemden uzaklarda geçti. Ben mutluluğu sevgide ve başkalarına dua etmekte buldum. İnsan sevince ve başkaları için iyi düşününce, onlar için dua edince mutluluğu yakalayabiliyor. Deneyelim mi ne dersiniz?
Sevmesini bilen sevgi dolu olur. Güzel bakan güzel görür. İşte ben de onun için anılarımın güzel olanlarını, öykü ve hikâyelerimin güzelliklerle sonuçlananlarını bu kitaba aktardım. Her şeyiniz güzelliklerle başlayıp güzelliklerle devam etmesi dileğiyle...
Halil Aktaş (Sevgi Pinarı)
İnsanlar çekici olup olmadıkları sorusuyla gereğinden fazla ilgilenerek esas çekiciliklerinin sevme güçleri olduğunu unuturlar.
Erich FROMM

Dünyada hiçbir şey insanı kin besleme duygusu kadar yıpratmaz.
Nietzsche

Benzer Yazılar

Yorumlar

  • Ekrem diyor ki:

    Çok güzel olmuş Emeğine sağlık

Yorum yaz...

İsim :